MODANIN KALBİ MİLANO

MODANIN KALBİ MİLANO

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Milano, moda ve lüks yaşam denildiğinde dünyanın ilk akla gelen şehirlerden biri. Milan ya da Milano, İtalyanlar’ın da dediği gibi sadece İtalya’nın ikinci en büyük şehri değil, aynı zamanda birçok açıdan da en önemli merkezi.

Milano tarih kokan kiliseler, sokaklar, hatta evlere sahip. Bu şehir tarihe bu denli sahip çıkışının ve geçmişi içinde barındırmasının yanında moda trendleriyle de geleceğe ışık tutuyor. Dünya çapında ün kazanmış uluslararası moda evlerinin merkez ofislerine ev sahipliği yapıyor

Milano’da her bütçeye uygun alışveriş seçeneği mevcuttur. Şehrin hemen her sokağında bir dükkan ya da mağazayla karşılaşabilir, güzel bir bütçe ayırırsanız ünlü markaların bile sadece Milano’da satışı sunduğu ender ürünlere sahip olabilirsiniz. Milano’ya alışveriş için gidecekseniz moda haftalarını takip edebilir, hem alışveriş yapar hem de farklı bir deneyim kazanabilirsiniz. Merkezdeki lüks mağazaların yanı sıra farklı bölgelerdeki outletlere giderek indirimli fiyatlara çok kaliteli ürünlere sahip olabilirsiniz.

MİLANO 2019 MODA HAFTASININ ÖNE ÇIKANLARI
Parlak detaylar, aplikler ve karmaşık nakışlar, İtalyan tasarımcılar tarafından unutulmuş değil. Milano’daki birçok defilede görülen süsler, parlak tasarımları simli çiçekler defilede bunun en güzel örnekleriydi.

Londra Moda Haftası’nda ilk kez karşımıza çıkan file trendi, Milano’da da etkisini gösteriyor. İki moda haftasını da domine eden bu fileler, 2019 İlkbahar/Yaz modasına şimdiden damgasını vurdu. Upuzun elbiselerde, şapkalarda, bluzlerde ve çantalarda kendini gösteren fileler, artık kombinlerin yıldız parçalarında da karşımızda olacak.

 Kadınlara farklı bir cazibe kazandıran puantiyeleri, yeni sezonda da görüyoruz ancak puantiyeler bu kez renklendirilmiş!

Hayvan desenleri hayatımıza yeni siyah olarak mı giriyor? Milano’daki tasarımcılar 2019’da hayvan desenlerini yeni siyah olarak gündeme getiriyor. Zebradan yılan derisine mutlaka hayvan desenlerine yer veren tasarımcılar, birbirinden farklı tasarımlarla ortaya çıktı.

 MİLANO’DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER

  • Basilicadi Sant’Ambrogio
    Milano’daki Basilicadi Sant’Ambrogio (St. Ambrose Bazilikası olarak da biliniyor), M.Ö. 387’de St. Ambrose tarafından kutsanmış. 11. yüzyılda yeniden inşa edilen bu bazilika, Milano’daki en eski kiliselerden biri ve İtalya’daki Romanesk mimarinin en güzel örneklerinden biri.
  • Galleria Vittorio Emanuele II
    Milano’nun siyasi ve sosyal hayatının merkezinde yer alan  Galleria Vittorio Emanuele II 1877 senesinde (Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanmış) tamamlandı. Galleria Vittorio Emanuele II, büyüleyici butikler, Gucci, Tod’s ve Louis Vuitton mağazaları, lüks yeme içme mekanları ile göz kamaştıran bir alışveriş merkezi. 19. yüzyıldan kalma bir çarşı içinde yer alan bu merkez, dünyanın en eski kapalı alışveriş merkezlerinden biri olduğu için çok ünlü. Milano’daki en özel yerlerde alışveriş yapmak isterseniz, buraya mutlaka uğramalısınız.
  • Sforza Kalesi
    Francesco Sforza, 14. yüzyılda Milano dükü tarafından yaptırılmış. Büyük bir ortaçağ Rönesans kalesi olan Sforza, aynı zamanda Avrupa’daki en büyük kalelerden de biri olarak biliniyor. Büyük bir kısmı Luca Beltrami tarafından 1891-1905 yılları arasında yeniden düzenlendi.

Navigli Lombardi
Navigli kanalları sulamayı kolaylaştırmak, şehre hammadde ve mal giriş çıkışı bakımından ucuz su yolları oluşturmak için ortaçağ döneminde inşa edildi. Naviglio Grande veya bir diğer adıyla Büyük Kanal, Milano’nun ilk ve en önemli hidrolik çalışmasını temsil ediyor. Navigli Lombardi çevresindeki mahalle, şüphesiz İtalya turunuzda karşınıza çıkan en otantik yer olacak.

 Santa Maria delle Grazie
1466 ile 1490 yılları arasında ünlü Rönesans mimarı Donato Bramate tarafından yaptırılan Santa Maria delle Grazie Kilisesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan  bu bina bir sanat eseri.

Quadrilaterod’Oro
Milano’nun en bilindik lakabı olan “dünyanın moda başkenti” tabiri şehri tam anlamıyla ifade ediyor. Şehirdeki en seçkin alışveriş bölgesi ve dünyadaki en önemli moda merkezlerinden biri olan Quadrilaterod’Oro’yu (altın dikdörtgen) kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 

Yazar

Gritti

Benzer Ürünler