AYAKKABILARINIZIN ÖMRÜNÜ UZATIN!!

AYAKKABILARINIZIN ÖMRÜNÜ UZATIN!!

Her ayakkabının bir ömrü vardır, bir süre sonra eskimeye başlar ve kullanılmaz hale gelir. Ancak uygulayacağınız bazı yöntemlerle ayakkabınızın ömrünü uzatabilirsiniz clic. İşte ayakkabı bakımının püf noktaları..

Ayakkabıların ömrünü uzatmak için yapılacaklar aslında ayakkabı satın alınırken başlıyor. Şöyle ki; doğru ölçülerde ve ayak numaranıza tam ayakkabı almak işin en önemlisi, tabi ki hem ayak sağlığı hem de ayakkabının daha uzun süre kullanılabilmesi için GERÇEK DERİ ürünleri tercih etmek bu işin kilit noktası.

Mümkün olduğunca fazla sayıda ayakkabı edinmek her bir ayakkabınızı daha uzun süre kullanabilmenizi sağlayacaktır. Model tercihleriniz değişmese bile birden çok ayakkabınızın olması ayakkabılarınız bir o kadar az deforme olmasını sağlar.

Bir ayakkabının iki gün üst üste giyilmemesi gerekiyor, bunun için de en az iki çift ayakkabıya gerek var. Burada unutmamamız gereken husus bir çift ayakkabıyı her gün giyildiğinde ömrü bir yıl ise, dönüşümlü giyilen iki çift ayakkabının toplam ömrü üç seneye oluyor.

Ayakkabınızı giyip çıkarırken ona nazik davranın. Çıkarırken, bağcıklıysa bağcıklarını çözüp bollaştırarak; giyerken de mutlaka çekecek yardımıyla giyin.Akşam eve döndüğünüzde ayakkabınızın mutlaka yardımcı bir ürünle temizlik ve bakımını yapın, ardından gece boyunca havalandırın. Ertesi akşam da içerilerine kalıp koyup kaldırın. Sedir ağacından yapılmış ahşap kalıplar kullanabilirseniz, bu kalıplar ayakkabı içerisinde kalan fazla nemi emecektir. Ara sıra da ayakkabıların içlerine kokuya sebep olan bakterileri öldüren ve ferah koku veren spreylerden sıkabilirsiniz.

Eğer deri ayakkabı giyiyorsanız, her kullanımdan sonra hafif nemli bir bezle silerseniz ayakkabınız nefes alır, yumuşak ve esnek yapısını asla kaybetmez.

Deri ayakkabılarınızı, ara sıra (kullanım sıklığına göre iki-üç haftada ya da ayda bir kez) piyasadan satın alabileceğiniz bakım kremleri, badem yağı ya da vazelin ile periyodik bakıma sokun. Böylece derinin çatlamasını önlersiniz. Renksiz kremleri her renk ayakkabıda kullanabilirsiniz, ancak en çok tercih ettiğiniz ayakkabı renklerinde kremler de edinirseniz, ayakkabılardaki ufak çiziklerden de kurtulabilirsiniz.

Eğer ayakkabınız ıslandıysa, ısıtıcıların yanında kurutma işlemi yapmayın. Yoğun sıcağın etkisiyle ayakkabınızın derisi kurur ve çatlar.

Süet ve benzeri ayakkabıları, üzerine su geçirmez sprey sıkarak koruyabilirsiniz. Su geçirmez sprey, ayakkabınız üzerinde koruyu bir kalkan oluşturur, nem, yağ ve kirin tutunmasını veya derinin içine girmesini engeller. Sıkça şikayet edilen su lekeleri de oluşmaz. Bunun için lostralarda kolaylıkla bulabileceğiniz su geçirmez spreyler satılıyor. Yine süet ayakkabılar için piyasada temizleyici spreyler, fırça ve silgiler bulunuyor; onlardan edinmenizi ve temizlik için bu özel ürünleri kullanmanızı öneririm.

Ayakkabılarınızın daha bir yılını doldurmadan eskimesini istemiyor ve daha uzun süre kullanmak istiyorsanız bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Yazar

Gritti

Benzer Ürünler